RO
21 days ago
Actuar - managementul riscului

Ce responsabilitati vei avea :

Coordoneaza si efectueaza procesul trimestrial de calcul al necesarului de capital de solvabilitate (CSR), inclusiv teste de senzitivitate. Se asigura de calitatea datelor folosite in procesul de calcul CSR efectuand controale pe fluxul de calcul Monitorizeaza cadrul de limite de risc si raporteaza deviatiile Contribuie in procesul ORSA prin efectuarea proiectiei pozitiei de solvabilitate pr orizontul de planificare Efectueaza analize si teste de stress ad-hoc asupra pozitiei de solvabilitate pentru diverse scenarii de risc Coordoneaza si efectueaza procesul de raportare a pozitiei de lichiditate conform metodologiei Allianz Implicat in pregatirea rapoartelor trimestriale pentru sedintele Comitetului de Management al Riscului si Consiliului de Administratie Implicat in pregatirea rapoartelor anuale (SFCR, RSR, ORSA) Implicat in actualizarea anuala a politicilor, procedurilor si ghidurilor de management al riscurilor

Ce asteptari avem de la tine :

Studii superioare : de preferat in domeniul financiar/economic/statistica/matematica Experiemta relevanta in actuariat/risk management in domeniul asigurarilor, foarte buna cunoastere a regimului Solvency II Limba engleza: nivel avansat Cunostinte avansate Microsoft Office (in special Excel) Abilitati bune de comunicare si relationare, gandire analitica, orientare spre rezultate, spirit organziatoric si abilitati de planificare si lucru independent Experienta in testarea controalelor (inclusiv zona IT) este un avantaj

Ce iti oferim:

Oportunitatea de a lucra intr-o companie solida pe piata din Romania, cu acces la programe si know-how din cadrul grupului Allianz Un model de lucru hibrid si un program flexibil Oportunitati de cariera si de dezvoltare profesionala in cadrul unei companii multinationale Asigurare de sanatate si de viata, si posibilitatea de a adera la fondurile de pensii facultative Tichete de masa si tichete cadou Prime de vacanta, de sarbatori si aniversare Oferte si servicii atactive: reduceri la politele de asigurare Allianz-Tiriac, abonament Bookster, abonament World Class, etc.

Nota: Acest material este dedicat tuturor persoanelor indiferent de gen și indiferent dacă au sau nu o dizabilitate sau altă vulnerabilitate

Confirm your E-mail: Send Email